CHIRP Teknolojisi Nedir ?

CHIRP (Compressed High-Intensity Radiated Pulse)


Geleneksel balık bulucular, her defasında sadece tek 1 frekansta ses dalgası gönderirler. Tek bir frekans ile detaylı,temiz ve yüksek çözünürlüklü bir ekogram oluşturmak, çok farklı pals uzunluklarında aynı verimle çalışabilen pahalı transdüser ve alıcı/verici donanımlar gerektirir.


İngilizce “Compressed High-Intensity Radiated Pulse” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçeye, “Sıkıştırılan ve yüksek enerji ile gönderilen ses dalgası (pals)” olarak çevirilebilir.CHIRP teknolojisini kullanan balık bulucular, her defasında tek 1 frekans göndermek yerine, alçaktan yükseğe doğru belirli birfrekans aralığında artan bir ses dalgası gönderirler. 


CHIRP teknolojisi deniz dibi ekoları hakkında daha detaylı, daha temiz ve yüksek çözünürlüklü bir ekogramı çok daha ekonomik transdüser ve donanımlar kullanarak sağlamak için geliştirilmiştir.


CHIRP teknolojisi, klasik sonar cihazlarının aksine geniş bir spektrumda sinyal gönderir ve bu geniş spektrumdaki sinyallerden aldığı bilgi sayesinde daha kesin ve hassas sonuçlar almanızı sağlar. Yüksek frekansı sayesinde sığ sularda; düşük frekans değeri ile de derin sularda azami performans kabiliyeti sunmaktadır.


CHIRP Balık bulucuların sağladığı başlıca yararlar:
- Dibe yakın balık sürülerinin, özellikle sert dip yapısının olduğu durumlarda, dip ekosundan ayırt edilmesinde büyük yarar sağlar.
- Daha yüksek çözünürlüklü ekogram sağlar, balık sürüsünün dağılımı hakkında daha doğru bilgi verir.
- Değişik frekanslara tepki veren ekoların birbirinden ayırt edilmesini sağlar.
- Büyük balıklarda oluşan sürüler ile yem balıklarının belirgin şekilde ayırt edilmesini sağlar.
- Geleneksel balık bulucuların kullandığı yüksek çıkış güçlü transdüserlerden çok daha az çıkış gücü ile çok daha derinlerden eko alınmasını sağlar. CHIRP transdüser, aynı çıkış gücüne sahip geleneksel transdüserden 10-50 kat daha fazla enerjili pals gönderir. Yüksek enerjinin kaynağı yüksek çıkış gücü değil, daha uzun zaman aralığında gönderilen palstır.
- Geleneksel balık bulucuların aksine, CHIRP balık bulucular yüksek hızlarda performans kaybına neden olmaz.
 

Eren Elektronik


Adres:Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Nimet Han No.45/28 

Karaköy -İstanbul -Türkiye

 

Tel   : +90 212 249 91 04
Gsm: +90 537 411 60 60
www.erenmarine.com

info@erenmarine.com